Festival Line Up 2019

Download the Tamfest Programme.

SUNDAY OCTOBER 27TH!!

SPOOKY CENTRAL (AYR CENTRAL)

YOUNG PERFORMERS ACOUSTIC STAGE

12:30-12:50                   SASHA KALOHERIS

13:10-13:30                   BECCA SLOAN

13:50-14:10                   HOLLIE ROBINSON

14:30-14:50                   DANIEL MG

15:10-15:30                   BLAIR GILMOUR

15:50-16:10                   LUCA GRANT

12:00-16.00

PUMPKIN CARVING

APPLE DUNKING

GLOW CRAFTS

SPOOKY SCIENCE LAB

SPECIAL EFFECT MAKE- UP

FREAKY FACE PAINTING

WAND MAKING

POP UP PERFORMANCE BY MALEFICENT MOVERS

CUTTY SARK STAGE

(COMPERE- COLIN MCARDLE) 

12:00-12:20                   AYR DANCE VISION

12:30-12:45                   WILD HORSE WILL

12:55-13:10                   WITCHES OF WEST KIRK(UWS)

13:20-13:35                  TAM O’ SHANTER  BY  KEN O’ HARA

13:45-13:55                   THE DEIL IN THE FLESH – ACT 1

14:05-15:05                   WITH THE DEVILS ASSISTANCE

DURING CHANGEOVER   CHEERLEADER WITCHES

15:15- 15:25                  THE DEIL IN THE FLESH- ACT 2

DURING CHANGEOVER CHEERLEADER WITCHES

15:35 -15:50                  FRASER STOKES- MAGICIAN

DURING CHANGEOVER CHEERLEADER WITCHES

16:00-16:30                  KEVIN SIMM

TAMS STAGE (HARLEYS) 

12:30-12:45                   HOLMSTON PRIMARY CHOIR

12:55- 13:15                  INFINTIY CHOIR

13:25-13:45                   DALMILLING PRIMARY CHOIR

13:50-14:00                   TRACEY HARVEY

14:10- 14:30                  A WEE DRAM FOR THE ROAD(UWS)

14:40-14:50                   JOYLN CRAWFORD

15:00-15:25                   HEATHFIELD PRIMARY CHOIR & SAMBA BAND

15:35-16:00                   EMI V

JINNY-WILLOCK (KYLE CENTRE)

11:30-16:00               FACE PAINTERS

                                    GLITTER TATTOOIST

                                    LEARN TO DANCE LIKE WITCHES

                                    KINETIC SAND GRAVEYARD

                                    SPOOKY PRINT MAKING

                                    CREEPY ARTS & CRAFT

                                    MAKE YOUR OWN DEILS/WITCHES MASK

                                    LANTERN MAKING

                                    DALMILLING PRIMARY

                                    PARENT & CHILD CREATIVE STALL

                                    HOME ENERGY SCOTLAND STALL

                                    TAMFEST TARTAN STALL

                                    MALEFICENT MOVERS

13:00-14:00  & 14:30-15:30 CREATE YOUR OWN GHOULISH BOARD GAME

AULD SOLIS (GRAIN EXCHANGE)

12:00-17:00                ELDRITCH MARKET

AULD KIRKS GROTTO

TRUNK OR TREAT

AIMEE PENMAN

MALEFICENT MOVERS (OUTSIDE GRAIN EXCHANGE)

CARLIN MARKET (HIGH STREET)

12:00-17:00                   30 STALLS (LOCAL AND AYRSHIRE PRODUCTS )

ADAIRS (LOUDOUN HALL)

12:00-17:00              COURTYARD – CHALK FLOOR ART

                                   CRAIG CAMPBELL – TAM O SHANTER EXHIBITION

                                   ALEXANDRA SHRINIVAS(SOPRANO)

&

DANIEL VICTORY(GUITAR)

THERE MAY ALSO BE A FEW OTHER SURPRISES!

USQUABAE             GORE SFX WORKSHOPS

(NILE COURT)

                                    SENSORY HALLOWEEN CRAFT

                                    CREATE YOUR OWN HALLOWEEN COMIC STRIP

                                    CREATE YOUR OWN 100 WORDS HORROR STORY

DAY OTHE DEID PROCESSION (BRIGHT LIGHT ARTS CIC)

16:15-17:15                 START – ARRAN MALL

                                    END –BOTTOM OF HIGH STREET FOR PROCESSION

AFTER PARTY WITH DRUMS N ROSES!!

RIVERSIDE STUDIO     SPOOKY ARCHERY

GHOST HUNTING – FRIDAY 25TH TAM O SHANTER INN

SUNDAY 27TH AYR TOWN HALL / JAIL CELLS

AULD AYR TOUR 13:30 & 15:30 START POINT -AULD KIRK FRONT ENTTRANCE

HAUNTED HISTORY TOUR – START POINT GAIETY THEATRE

PURCHASE TICKETS AT www.thegaiety.co.uk

TAM’S TREASURE TRAIL –

START POINT – WITCHES & WARLOCKS ESCAPE TEN

STREET ENTERTAINMENT 

HUMAN STATUE

CUTTY SARK WITCHES

FIRE PERFORMERS

STREET POETS

HOULETS

MALEFICENT MOVERS

AYR DANCE VISION

        

 JUGGLERS

TAM HIMSELF!

HULA HOOPERS

CLOWNS

UNI CYCLISTS

HOLY WULLIE

FRANKENSTEIN MAGICIAN

STILT WALKERS

SLACK ROPE WALKER

KNIFE ACT

GHOSTLY PIPER

CHEERLEADER WITCHES

DRUMS N ROSES

ROBERT BURNS

MINDREADER

INFINITY DANCERS

NODS

ALLOWAY PERFORMING ARTS

BALLOON MODELLER

TAM’S CHASE

SPOOKY BASKETBALL

BEAT THE GHASTLY GOALIE

THE DEILS GREATEST SHOW!

WARLOCKS AND WITCHES ESCAPE TENT     

ANIMAL MAGIC

TAMFEST “AFTER DARK” EVENTS

THURSDAY 17TH  CAMERONS BAR – AN EVENING OF EDGAR ALLAN POE    20:00

SATURDAY 26TH  – THE GAIETY – DNA  19:30

SATURDAY 26TH – VINYL NIGHTCLUB – SPOOKTACULAR KIDS PARTY 15:00

SATURDAY 26TH –  VINYL NIGHTCLUB – NIGHT O’ THE DEID – OFFICIAL TAMFEST OFFICAL LAUNCH PARTY!!  23:00

SATURDAY 26TH – THE BUFF – PEAKY PARTY 21:00 

SATURDAY 9TH NOVEMBER – AYRSHIRE MAGAZINE – NIGHT OF THE DEAD  AT PARK HOTEL    18:30